tu jesteś:  Strona główna
V ZIMOWY BIEG PATROLOWY PSICH RATOWNIKÓW
Jubileuszowa, 5. edycja Zimowego Biegu Patrolowego PSICH RATOWNIKÓW za nami!

 
 
Pod koniec 2010 roku wpadliśmy na pomysł organizacji zimowej imprezy, która byłaby kolejną okazją do wspólnego spotkania, zrobienia „czegoś więcej” i sposobem na aktywny weekend z psami. I tak zrodziła się idea Zimowego Biegu Patrolowego PSICH RATOWNIKÓW. Jeden raz to przypadek, drugi to potwierdzenie, ale trzeci to już cykliczna impreza.
I w ten właśnie sposób w minioną sobotę, czyli 31 stycznia 2015 roku odbył się V. Zimowy Bieg Patrolowy PSICH RATOWNIKÓW, który od samego początku organizowany jest w podtrzebnickich lasach, a dokładnie w Wiszni Małej. Z roku na rok impreza przyciąga coraz więcej ludzi, a jej głównym założeniem jest integracja środowiska ratowniczego, promowanie aktywnego spędzania czasu z psami oraz... dobra zabawa!

Od dwóch lat przy organizacji pomaga nam Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Wisznia Mała, a od czterech nad przebiegiem czuwają wolontariusze Pokojowego Patrolu, czyli osoby związane z Fundacją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.


W śród uczestników są drużyny, które startują w Biegu od pierwszej edycji i z roku na rok coraz trudniej jest wymyślić coś, co jeszcze zaskoczy uczestników. Ale chyba jeszcze nam się to udaje!/

W tym roku bieg był w porze popołudniowo /wieczornej, czyli już po ciemku – ile można chodzić po tym samym lesie w świetle dziennym? Przecież w nocy nawet to co znajome wygląda inaczej...
Drużyny stawiły się pod wiatą przed godziną 17:00, a liderzy grup (4/5osób + min. jeden pies) otrzymali mapy, na który zaznaczone były sektory leśne (wg podziału lasu), a dokładnie 8 sektorów – na każdym z nich znajdował się do odnalezienia punkt i zadanie do wykonania. Czas? 21:30 wszyscy muszą być z powrotem pod wiatą. Później naliczane będą punkty karne. A jakie to zadania? Tego nie wiadomo dopóki się ich nie znajdzie i właśnie w tym cała frajda! Patrząc na poprzednie edycje i znając kreatywność Pokojowego Patrolu, który odpowiadał za organizację punktów, spodziewać się można było wszystkiego – od pierwszej pomocy, przez zadania fizyczne. Głównym motywem przewodnim w tym roku były jednak zadania logiczne i współpraca w grupie.
 
A o to co zawodnicy musieli wykonywać na punktach :
- tory przeszkód do pokonania przez drużynę, jednak tylko lider grupy miał noktowizor i mógł je dostrzec – do jego zadań należało poprowadzić głosem członków swojej ekipy
- dętki – trzy dętki ułożone na sobie i ponumerowane 1-3 oraz trzy paliki;dętki musiały z palika 1 znaleźć się na paliku 3 z zachowaniem zasady, że tylko jedna dętka naraz jest w powietrzu, numer wyższy nie może leżeć na niższym i dętka nie może ominąć żadnego palika
- szybkie badanie urazowe znalezionego w lesie poszkodowanego, załadowanie na deskę ortopedyczną oraz tor przeszkód do miejsca przebycia pomocy
- zakładnicy – dwójka terrorystów przetrzymuje zakładników i planuje ich egzekucje. Drużyna ma szansę ich uratować, jednak aby to uczynić musi wykonać trzy zadania logiczne bądź trzy zadania fizyczne. Życie zakładników było w ich rękach!
- fizyka – trzy zadania opierające się na prawach fizyki – zatopienie napompowanego balona, wydobycie z butelki orzeszka bez ruszania naczynia, w którym się znajdował i napełenienie filiżanki wodą bez użycia ust;
- aport – zadanie dla psów – znalezienie własnego przedmiotu spośród wielu aportów i przyniesienie przewodnikowi, a następnie pokonanie przeszkody;
- wieża ze skrzynek – ułożenie wieży z plastikowych skrzynek, wspinając się po nich do góry;
- liny – przetransportowanie człowieka z psem przez przeszkodę, zawieszonych na układzie z lin i bloczków;
 
Tegoroczna forma nie była łatwa, ponieważ nie tylko wymagała taktyki docierania do sektorów to jeszcze sprytu i szybkości w ich odnajdywaniu. Wszystkie drużyny walczyła dzielnie, a zwłaszcza te z najmłodszymi uczestnikami naszej zabawy – dziećmi!

Wszystkim należą się ogromne gratulacje za udział – nikt się nie zgubił i nie wymagał transportu samochodem na metę. Z roku na rok idzie coraz lepiej! :)

Cieszymy się, że Zimowy Bieg Patrolowy jest również miejscem spotkań zarówno grup ratowniczych, jak i mniej zawodowych – po prostu chcących sprawdzić się w warunkach leśnych, orientacji w terenie, w zadaniach medycznych – i wcale nie wypadają słabiej!
Ogromne podziękowania należą się sponsorom i partnerom Biegu – Rtcom, który dostarczył nam radiotelefony, dzięki czemu możliwa była niezawodna łączność między punktami z zadaniami.

Fundacji WOŚP i Pokojowy Patrol – to dzięki nim już od czterech lat możliwe jest realizowanie zadań na punktach. To oni wykazując się kreatywnością, pomysłowością i chęciami przygotowują i oceniają zmagania drużyn, nie raz przejeżdżając całą Polskę tylko na te kilka godzin w lesie.

Ukłony dla wszystkich pozostałych organizatorów – kierowcy Defendera, kucharza-Prezesa i innych „sędziów” na punktach. Impreza była możliwa dzięki naszemu Leśniczemu – to on udostępnia nam wiatę na punkt startowy.
 
Dziękujemy również wszystkim uczestnikom – dzięki Waszym słowom i opiniom chce nam się organizować kolejne edycje tej imprezy!
Poniżej przedstawiamy kolejność drużyn oraz ponawiamy prośbę o podzielenie się zdjęciami z Biegu – stwórzmy wspólną galerię! Podsyłajcie zdjęcia na dzido.nika@gmail.com.


Do zobaczenia!
 
(Nika)
 
1. OSP Szczecin „Biega”
2. BBC – Bye Bye Crocodile
3. Psie Florki
4. OSP GRS Poznań
5. OSP Szczecin „Spaceruje”
6. GRS OSP Wisznia Mała
7. Sekcja Psów Ratowniczych WORP Dąbrowa Górnicza
8. Szybcy, Wściekli i Ania
9. Katastrofalni
10. JRS S12
11. Psy i Spółka
12. Trzebnicki Klub Psa
13. Żółwie


Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.
« powrót


wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 8147

1999-2023 © MATinternet Zakopane & Psi Ratownicy :: Powered by AntCms