tu jesteś:  Strona główna
II Zjazd KPPR Nowy Sącz
Magda i Nika wzięły udział w II zjeździe Kursu Przewodników Psów Ratowniczych organizowanych przez filie Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie - Wydział Wyszkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu.


W dniach od 24 do 29 października razem z Nemo- Magdą wzięłyśmy udział w kolejnej, II części Kursu Przewodników Psów Ratowniczych.Pierwszy zjazd odbył się w maju 2011.
Kurs organizowany jest przez Wydział Wyszkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu (filia Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie).

"Jest mnóstwo ludzi na Świecie i w Polsce, którzy czekają na sygnał, że pojadą do Turcji. Polska jest gotowa do wyjazdu jeśli potrzebna będzie pomoc. Obecne szkolenie ma na celu wyszkolić przewodników psów, którzy właśnie będą gotowi do takich wyjazdów. Jest to olbrzymia odpowiedzialność przy samym przygotowaniu psów i siebie".


Tymi słowami rozpoczął kurs Birger Laarsson ze Szwedzkiego Klubu Psów Użytkowych.

Początek naszego kursu zbiegł się z trzęsieniem ziemi w Turcji, wszystko stanęło pod znakiem zapytania – czy grupa Polska- w tym uczestnicy i instruktorzy kursu- zostaną wezwani do wyjazdu?
Taka decyzja jednak nie zapadła.

 
Instruktorzy zebrali od nas zadania domowe, które dostaliśmy mailem przed zjazdem – odpowiedzi na 10 pytań dotyczących szkolenia i pracy z psem oraz filmik pokazujący jak rozwiązywaliśmy problem, wskazany nam w maju.

 
W poniedziałek dostaliśmy zadanie do wykonania „w czasie wolnym” do piątku rano.
Mianowicie każdy z nas otrzymał kijek - takiej samej szerokości i długości.
Mieliśmy nauczyć psa przynoszenia kijka do nas z entuzjazmem i radością, siadania z nim w pysku przed nami i oddawania do ręki. Pies nie mógł podgryzać kijka, ani z nim uciekać.
W miarę ćwiczenia okazało się, że wcale nie jest to tak łatwe ćwiczenie, jak wydawać się mogło pierwszego dnia.

 

Był to znów bardzo intensywny tydzień. Zrobić chcieliśmy wiele, a musieliśmy gonić światło – przyszła jesień, bardzo szybko zapadała ciemność, co skracało nasz czas pracy na powietrzu.

Cztery grupy, w których ćwiczyliśmy w maju, zostały połączone w dwie duże, co umożliwiło nam obserwowanie pracy większej ilości psów, analizowanie różnych przypadków, rozwiązywanie  nowych problemów oraz korzystanie z rad i wiedzy aż 4 instruktorów.

 
Instruktorzy sprawdzali jak ćwiczyliśmy przez ostatnie 5 miesięcy, co należy jeszcze dopracować, a być może coś zmienić.

Głównym tematem zjazdu było dopracowanie wszystkich trzech nóg – współpracy, lokalizacji i oznaczania, tak aby nasz „stołek” stał równo

 
Tradycyjnie ważne było to, że to szkolenie dla przewodników, nie psów, a więc przede wszystkim to my mieliśmy się uczyć, aby później móc przełożyć to na pracę z innymi psami.

Przed nami ostatni zjazd kursu zaplanowany na maj 2012.

 

Nika


ZDJĘCIA: FUNDACJA SAR & WORK DOGS- ANNA IZBICKA
                  GPR OSP KĘTY - JERZY HERMA
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.
« powrót


wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 3001

1999-2020 © MATinternet Zakopane & Psi Ratownicy :: Powered by AntCms