tu jesteś:  Strona główna
Warsztaty z poszukiwania osób martwych
Warsztaty dotyczące poszukiwania osób martwych
11-13.05.2012 Raba-Zdrój
Organizator: Fundacja Wspierania Ratownictwa Górskiego na Podhalu przy współpracy GP.GOPR


W dniach 11-13 maja nasza Fundacja reprezentowana przez trzy osoby- Magdę Szewczyk Dzido, Weronikę Dzido i Radka Kochlewskiego- wzięła udział w warsztatach w Rabce-Zdrój, dotyczących poszukiwania osób martwych.

 Szkolenie to było organizowane na terenie  Grupy Podhalańskiej GOPR przez Fundację Wspierania Ratownictwa Górskiego na Podhalu przy współpracy GP.GOPR.

Warsztaty rozpoczęliśmy w piątek o godzinie 16 od wykładu antropologa sądowego - przedstawiciela Instytutu Medycyny Sądowej w Krakowie Andrzeja Czubaka – „Zmiany zachodzące w ciele ludzkim po śmierci „ oraz  „Wpływ warunków terenowych, atmosferycznych i obrażeń na prędkość rozkładu ciała ludzkiego”.

A następnie biegłego sądowego w sprawach poszukiwań zwłok ludzkich (jednocześnie przewodnika dwóch psów o tejże specjalizacji) Marka Lisowicza – „Metodyka prowadzenia działań poszukiwawczych przy użyciu psa do wyszukiwania i lokalizacji zwłok ludzkich”

 
W sobotę rozpoczęliśmy od wykładów prowadzonych przez Andreę Pintar z Chorwacji, między innymi na temat wyszukiwania zwłok ludzkich w wodzie. Następnie  przeszliśmy do praktyki, aby móc na własne oczy zobaczyć metodykę szkolenia psów w tej dziedzinie, sposoby realizacji treningów oraz omówić taktykę poszukiwań w różnych środowiskach i wykorzystanie sprzętu, jaki jest używany do takich działań.

 
Mieliśmy możliwość uczestniczyć w ćwiczeniach na terenie starego kompleksu szpitalnego w Nowym Targu.
Obserwowaliśmy m.in. sposoby przyzwyczajania psów do pracy w ciemnych pomieszczeniach czy do schodzenia po bardzo stromych metalowych schodach.

Niedzielę spędziliśmy w terenie, gdzie pan Andrzej Górowski wraz z p. Jagną Jerzyk pokazali nam zasady używania aparatów motywujących i etapy uczenia psa rozpoznawania zapachu ludzkich zwłok.

Mieliśmy też okazję zapoznać się z niesamowitym systemem poszukiwawczym GIS, który został wprowadzony na terenie Podhalańskiego GOPR, a który na długo pozostanie w sferze marzeń, dla wszystkich innych jednostek poszukiwawczych w kraju.

 

W warsztatach uczestniczyły służby i organizacje z Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Austrii, Słowacji oraz z Polski przedstawiciele PSP, OSP, GOPR, STORAT oraz naszej Fundacji.

Był to weekend owocny w nową wiedzę oraz znajomości.

 
Ogromnie dziękujemy za możliwość udziału w warsztatach i za przybliżenie sposobów szkolenia i pracy psów w tej dziedzinie poszukiwań.
Już wkrótce będziemy mieli okazję znów pracować i uczyć się od Pana Andrzeja Górowskiego, ponieważ przyjeżdża do nas na warsztaty.


www.psy-ratownicze.eu

 

NikaWszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.
« powrót


wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 2761

1999-2019 © MATinternet Zakopane & Psi Ratownicy :: Powered by AntCms