tu jesteś:  Strona główna»PRACA Z PSEM»Posłuszeństwo»Kalendarium ćwiczeń»Aportowanie (wstęp)

Aportowanie (wstęp)


Agata Woźniak

 
Tym razem troszeczkę o przychodzeniu do przewodnika i łupach:)
Ważnym elementem zarówno w pracy, jak i podczas zabawy jest aportowanie, czyli - w wersji dla laika - zabawa z psem przy użyciu "ulubionych zabawek":). Z aportowaniem, czyli dobrowolnym przynoszeniem przedmiotu do właściciela większość psów ma poważny problem... I ćwiczenie na samej tylko lince, czyli próba wkopiowania psu informacji o obowiązkowym powrocie po podjęciu przedmiotu nie zdaje tutaj egzaminu - pies wyczuwając, że nie masz nad nim kontroli, weźmie nogi za pas i dlatego - ku rozwadze i przemyśleniom - chcę zacytować pewnego mądrego człowieka...
...Aport, zabawka i jej posiadanie to nobilitacja dla psa. Posiadając ją staje się ważniejszy, wskakuje wyżej w hierarchii stada. Ma łup!!! Taki "posiadacz" znajduje się w centrum uwagi - tego co on ma, pragnie każdy inny. Stąd wszelkie gonitwy z zabawką w pysku, obieganie właściciela dokoła - co zresztą jest formą zaproszenia do zabawy... "Patrz co mam!!! Goń mnie!!!" /a w domyśle - i tak mnie nie złapiesz - udowodnię Ci, że jestem "naj"!!!/...
... Jeżeli już zdecydowałeś się poukładać relacje podczas zabawy z określonymi przedmiotami, to ważne jest, by pies wiedział, że przyjście do Ciebie z zabawką trzymaną w zębach nie wiąże się każdorazowo z jej odebraniem, ale jest zapowiedzią niesamowicie interesującej zabawy. Bo dla Ciebie - dla przewodnika – sama ta zabawka wcale nie jest taka super ważna:) Widzisz ją, ale nie cenisz zbyt przesadnie.
Pies może do Ciebie podejść - wtedy zostanie wygłaskany, przytulony, ale najlepiej niech nadal będzie mu wolno tą zabawkę trzymać - niech odbiegnie z nią jeszcze raz:) Przy kolejnej wizycie - na polecenie "daj!", "oddaj!", "puść!" - zabierz tę zabawkę, ale też zapłaćmy za nią!!! Najlepszy smakołyk, chwila zabawy, ulubione miziaki:). Musi to być coś bardziej atrakcyjnego niż zabawka, którą właśnie otrzymałeś od psa.
Zasada! Do nauki aportowania nie używajmy zabawek "codziennego użytku". Na trening zabieraj tylko te, które pies lubi, ale nie są dla niego zawsze dostępne.
Udanej zabawy!!!!
 wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 183342

1999-2024 © MATinternet Zakopane & Psi Ratownicy :: Powered by AntCms